A A A
Logo Fundusze Europejskie Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej Logo Województwa Śląskiego Logo UE EFS
Logo Fundusze Europejskie, Flaga Państwowa Rzeczypospolitej Polskiej, Logo UE EFS

Dzienny Dom Pomocy Społecznej

Dzienny Dom Pomocy Społecznej i Dzienny Dom „Senior+”

Historia i działalność

8 listopada 1978 r. z inicjatywy Zespołu Opieki Zdrowotnej rozpoczął swoją działalność Dzienny Dom Pomocy Społecznej – pierwszy w naszym mieście i trzeci w województwie. W 1990 roku przeszedł w struktury Ośrodka Pomocy Społecznej.

Podstawą działalności placówki jest ustawa o pomocy społecznej. Dzienny Dom jest lokalnym ośrodkiem wsparcia, powołanym do świadczenia usług opiekuńczych. Placówka zapewnia pobyt 30 osobom – emerytom i rencistom. Dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz stosowne oprzyrządowanie w toaletach i łazience.

Z pomocy w formie skierowania do ośrodka wsparcia mogą korzystać osoby, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie są w stanie zaspokajać swoich codziennych potrzeb i wymagają w tym zakresie częściowej pomocy. Osoby potrzebujące takiej formy pomocy kierowane są do placówki decyzją Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej poprzedzoną wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w miejscu zamieszkania przez pracownika socjalnego z Rejonowego Punktu Pomocy Społecznej.

Godziny otwarcia

  • Dzienny Dom „Senior+” ul. Partyzantów 30, czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:30 – 30 miejsc dla osób powyżej 60 roku życia.
  • DDPS ul. Kozielska 71 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30 – 30 miejsc.

Dom zapewnia swoim Pensjonariuszom:

  • Zaspokojenie potrzeb bytowych poprzez zapewnienie bezpiecznego miejsca do wielogodzinnego przebywania i godnego spędzania czasu, zapewnienie posiłku w czasie pobytu, udostępnienie urządzeń do utrzymania higieny osobistej.
  • Podstawowe świadczenia opiekuńcze, polegające na udzielaniu pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, podnoszenie sprawności i aktywizację pensjonariuszy poprzez udział w terapii zajęciowej; stosowana jest m.in. muzykoterapia, choreoterapia, biblioterapia, kulturoterapia, ergoterapia, kinezyterapia.
  • Zaspokojenie potrzeb zdrowotnych w formie ogólnej terapii ruchowej – placówka dysponuje własnym podstawowym sprzętem do ćwiczeń (bieżnie, rotory, rowery gimnastyczne). Dokonuje się też mierzenia ciśnienia krwi. Odbywają się prelekcje z lekarzami różnych specjalności oraz ciekawymi ludźmi.
  • Działania wspomagające, polegające na utrzymaniu kontaktów społecznych udziale w aktywnych formach wypoczynkowych, udziale w imprezach kulturalnych, rekreacyjnych, towarzyskich (teatr Muzyczny, kino, grill w ogrodzie DDPS-u, wycieczki autokarowe, piesze, zwiedzanie Muzeum, wystaw. Utrzymuje się stałą współpracę z rodziną, środowiskiem w zakresie budowania sieci wsparcia społecznego.
  • Najwięcej emocji i wzruszeń dostarczają pensjonariuszom uroczyście obchodzone spotkania okolicznościowe z zaproszonymi gośćmi, m.in. Spotkania Opłatkowe, Śniadania Wielkanocne, Dzień Seniora (obchodzony w październiku), Sylwester, Dzień Matki, Ojca, Babci, Dziadka.

Kontakt

  • DDPS ul. Kozielska 71, tel. 32 231 83 71 do 72

 

 

Sekcja Logotypów