8 listopada 1978 r. z inicjatywy Zespołu Opieki Zdrowotnej rozpoczął swoją działalność Dzienny Dom Pomocy Społecznej – pierwszy w naszym mieście i trzeci w województwie. W 1990 roku przeszedł w struktury Ośrodka Pomocy Społecznej.
Podstawą działalności placówki jest ustawa o pomocy społecznej. Dzienny Dom jest lokalnym ośrodkiem wsparcia, powołanym do świadczenia usług opiekuńczych. Placówka zapewnia pobyt 30 osobom – emerytom i rencistom. Dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – posiada podjazdy dla wózków inwalidzkich oraz stosowne oprzyrządowanie w toaletach i łazience.
Z pomocy w formie skierowania do ośrodka wsparcia mogą korzystać osoby, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność nie są w stanie zaspokajać swoich codziennych potrzeb i wymagają w tym zakresie częściowej pomocy. Osoby potrzebujące takiej formy pomocy kierowane są do placówki decyzją Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej poprzedzoną wywiadem środowiskowym przeprowadzonym w miejscu zamieszkania przez pracownika socjalnego z Rejonowego Punktu Pomocy Społecznej.
W roku 2019 rok – Miasto Gliwice pozyskało dofinansowanie ze środków budżetu państwa w ramach Programu Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020 (edycja 2019) Moduł I – Utworzenie lub wyposażenie Dziennego Domu „Senior+”/Klubu Senior+ Realizowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Program Wieloletni „Senior+” na lata 2021-2025 – edycja 2023 Moduł II „Zapewnienie funkcjonowania Placówki „Senior+” – dofinansowano ze środków budżetu państwa.
Placówka udostępniła 30 miejsc dla pensjonariuszy z dniem 02.01.2020 r.
Kontakt