Z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko.
Jednorazowa zapomoga przysługuje:
Kryterium dochodowe do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka wynosi 1922 zł.
Wnioski w sprawie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka składane są w gminie według miejsca zamieszkania rodziny.
Przykład
Rodzina mieszka w Gliwicach, ale członkowie rodziny zameldowani są w miejscowości XYZ. Wniosek należy złożyć w Gliwicach.
W okresie zasiłkowym 2022/2023 (trwającym od 1 listopada 2022 r. do 31 października 2023 r.) rokiem bazowym jest rok 2021 (weryfikowana jest sytuacja dochodowa od roku 2021 do nadal).
W nowym okresie zasiłkowym 2023/2024 (trwającym od 1 listopada 2023 r. do 31 października 2024 r.) rokiem bazowym jest rok 2022 (weryfikowana jest sytuacja dochodowa od roku 2022 do nadal).
Wniosek o wypłatę jednorazowej zapomogi składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka, a w przypadku gdy wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną, opieką faktyczną albo dziecka przysposobionego – w terminie 12 miesięcy od dnia objęcia dziecka opieką albo przysposobienia nie później niż do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Wniosek złożony po terminie organ właściwy pozostawia bez rozpoznania.
Jednorazowa zapomoga przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu – nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także osób, które przysposobiły dziecko.
Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.
Jednorazowa zapomoga nie przysługuje, jeżeli (dotyczy wniosków złożonych po 31 października 2017 r.):
1.Składając wniosek należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – do wglądu pracownika organu.
Uwaga! Wniosek może być złożony przez osobę niebędącą wnioskodawcą, natomiast ewentualne braki formalne będą wyjaśniane z klientem, który jest stroną w postępowaniu.
2. Prawidłowo wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem członków rodziny o dochodzie niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych osiągniętym w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy (oświadczenie wyłącznie w przypadku osiągnięcia dochodów nieopodatkowanych).
Uwaga! Oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych powinno być podpisane przez wnioskodawcę.
Katalog dochodów nieopodatkowanych wyszczególniony jest w dokumencie (najczęściej to alimenty, świadczenia z funduszu alimentacyjnego, stypendia itd.)
W przypadku uzyskiwania dochodu nieopodatkowanego na dziecko (np. świadczenia z funduszu alimentacyjnego) wnioskodawca wypisuje imię i nazwisko dziecka, wskazuje kwotę dochodu i podpisuje się, jako przedstawiciel dziecka.
3. Dokumenty potwierdzające stan cywilny wnioskodawcy:
4. Odpis zupełny akt urodzenia dziecka – w przypadku, gdy ojciec dziecka jest nieznany.
5. Dokumenty potwierdzające sytuację dochodową wszystkich pełnoletnich członków rodziny.
6. Inne dane:
a. Alimenty:
b. W przypadku, gdy osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w orzeczeniu sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem:
8. Zaświadczenie lekarskie lub zaświadczenie wystawione przez położną o pozostawaniu pod opieką medyczną przez kobietę nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
9. Inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka.
*wykaz wymaganych dokumentów jest katalogiem otwartym i ma charakter wyłącznie ogólnoinformacyjny