Jak zostać rodziną zastępczą?

KROK 1

Odwiedź nas w lokalizacji Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach przy ul. Sikorskiego 134. Możesz również zadzwonić lub skontaktować się przez nasze media społecznościowe. Umówimy się na spotkanie!

KROK 2

Na Twój kontakt czeka specjalista do spraw rodzinnej pieczy zastępczej. To z nim ustalisz dogodny dla Ciebie termin spotkania. Przygotuj się, jeśli możesz – zapisz sobie wszystkie pytania, które chcesz nam zadać.

KROK 3

Podczas spotkania pytaj o wszystko, czego chcesz się dowiedzieć. Jesteśmy tutaj dla Ciebie i chętnie wesprzemy Cię w procesie zdobywania wiedzy o rodzinach zastępczych. Nie bój się – niewłaściwe pytania nie istnieją.

KROK 4

Zapoznaj się z naszymi materiałami dotyczącymi pieczy zastępczej. Uporządkuj wszystkie informacje, które do tej pory udało Ci się zdobyć. Rozwiej wszystkie swoje wątpliwości, jeśli jakiekolwiek się pojawiają.

KROK 5

Jeśli dysponujesz już wiedzą, a temat pieczy został w pełni przemyślany – czas na Twoją decyzję o stworzeniu rodziny zastępczej. Jeśli jest ona pozytywna, potwierdź chęć udziału w szkoleniu dla kandydatów na rodziny zastępcze.

KROK 6

Zaczynamy wspólnie procedurę kwalifikującą Ciebie/Was na szkolenie. Przed Tobą/Wami rozmowa z pracownikiem Centrum. Odwiedzimy Cię także z miejscu zamieszkania, aby potwierdzić odpowiednie dla dzieci warunki. Ty zaś przygotuj się do rozmowy z psychologiem, podczas którego odbędzie się badanie psychologiczne.

KROK 7

Czas na szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze. To, czego najbardziej potrzebujesz, to odrobina wolnego czasu. Będziemy spotykać się raz w tygodniu przez co najmniej trzy miesiące. W tym czasie zdobędziesz niezbędne uprawnienia i kwalifikacje do bycia rodziną zastępczą.

KROK 8

Szkolenie jest już za Tobą! Na zakończenie otrzymasz od nas świadectwo ukończenia oraz potwierdzenie kwalifikacji do pełnienia roli rodzica zastępczego.

KROK 9

Ostatni krok to czas oczekiwania na przyjęcie dziecka do Twojego/Waszego domu. Przyjmij je z serdecznością!

PAMIĘTAJ!

Na każdym etapie masz prawo wycofać się z procesu i zrezygnować z bycia rodziną zastępczą.
Możesz też w każdej chwili wrócić, kiedy poczujesz się gotowa/y do rodzicielstwa zastępczego.