Świadczenie rodzicielskie przysługuje:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje ojcu dziecka w przypadku:
Kwota świadczenia wynosi 1000 zł miesięcznie z wyjątkami wskazanymi w ustawie (w odniesieniu do osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych wypłacana kwota przez OPS stanowi różnicę między kwotą świadczenia rodzicielskiego, a kwotą pobieranego zasiłku dla bezrobotnych pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych). Kwota świadczenia za niepełny miesiąc ustalana jest proporcjonalnie.
Brak kryterium dochodowego do świadczenia rodzicielskiego.
Wnioski w sprawie świadczenia rodzicielskiego składane są w gminie według miejsca zamieszkania rodziny.
Przykład
Rodzina mieszka w Gliwicach, ale członkowie rodziny zameldowani są w miejscowości XYZ. Wniosek należy złożyć w Gliwicach.
Świadczenie nie przysługuje, jeżeli:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje przez okres:
W przypadku urodzenia dziecka:
UWAGA: Okres wydłużenia, potwierdza się na podstawie zaświadczenia wydanego przez szpital, w którym przebywało dziecko. Zaświadczenie musi zawierać informacje o okresie pobytu dziecka w szpitalu oraz o urodzeniu dziecka:
Świadczenie rodzicielskie przysługuje od dnia:
Kiedy należy złożyć wniosek?
Prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób, o których mowa w ustawie, od miesiąca objęcia dziecka opieką, jeżeli wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego został złożony w terminie 3 miesięcy, licząc od dnia urodzenia lub przysposobienia dziecka, a w przypadku osób, o których mowa w ustawie, od dnia objęcia dziecka opieką. W przypadku złożenia wniosku po terminie, nie później jednak niż w okresach, o których mowa w przepisie, prawo do świadczenia rodzicielskiego ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek. Ustalenie prawa do wydłużenia okresu przysługiwania świadczenia rodzicielskiego następuje jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej złożony najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie okresów, o których mowa w art. 17c ust. 3.
1.Składając wniosek należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – do wglądu pracownika organu.
2. Prawidłowo wypełniony wniosek.
3. Zaświadczenie wydane przez szpital (w przypadku ubiegania się o wydłużenie okresu przysługiwania świadczenia rodzicielskiego)
4. Inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do świadczenia rodzicielskiego.
*wykaz wymaganych dokumentów jest katalogiem otwartym i ma charakter wyłącznie ogólnoinformacyjny.