Ustawa o świadczeniach rodzinnych przewiduje 2 rodzaje świadczeń z tytułu niepodejmowania lub rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną:
Dokumentem niezbędnym do otrzymania świadczenia jest posiadanie orzeczenia o:
Orzeczenia z ZUS również są dokumentem uwzględnianym w prowadzonym postępowaniu.
Zgodnie z art. 17 ust. 1b Ustawy o świadczeniach rodzinnych świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:
Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z 21 października 2014 r. (sygn. akt K 38/13) orzekł, że przepis ten, uzależniając prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od momentu powstania niepełnosprawności narusza Konstytucję. Pomimo wyroku, nie doszło do zmiany przepisów prawa.
Coraz większe grono opiekunów osób niepełnosprawnych w procedurze odwoławczo-skargowej uzyskuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
W przypadku korzystania z innego świadczenia w niższej wysokości w tut. Ośrodku klient ma prawo wyboru korzystniejszego dla siebie świadczenia. W tym celu niezbędne jest złożenie stosownego oświadczenia (określającego wybrane świadczenie).
Zgodnie z art. 27 ust. 5 w/w Ustawy w przypadku zbiegu uprawnień do następujących świadczeń:
– przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną – także w przypadku gdy świadczenia te przysługują w związku z opieką nad różnymi osobami.
Ustawa wskazuje także, świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje m.in., jeżeli osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do emerytury.
Pomimo zapisu w ustawie nie dającego możliwości przyznania świadczenia w takiej sytuacji niektórzy klienci mający niższą emeryturę, niż kwota świadczenia pielęgnacyjnego zdecydowali się na procedurę odwoławczo-skargową i otrzymali przedmiotowe świadczenie.
Zachęcamy do zapoznania się ze wzorem prawidłowo wypełnionego wniosku: