FEAD 2023 edycja 2024

Informujemy o możliwości skorzystania w ramach Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023. Program polega na zapewnieniu osobom najbardziej potrzebującym podstawowej pomocy żywnościowej w formie paczek oraz umożliwieniu im udziału w bezpłatnych warsztatach na rzecz włączenia społecznego – tzw. działaniach towarzyszących.

Kwalifikowanie odbiorców do udziału w Programie odbywa się poprzez wydawanie skierowań osobom uprawnionym.  Aby uzyskać takie skierowanie należy zgłosić się do pracownika socjalnego, właściwego wg miejsca zamieszkania /pobytu osoby potrzebującej w celu otrzymania skierowania, który tut. Ośrodek przekaże organizacji lokalnej.

W Gliwicach żywność wydawana jest przez organizację: Polski Czerwony Krzyż przy ul. Wrocławskiej 16  tel. 32 231 70 68  (pn.-pt. 10.00-12.00)

Celem Krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2021-2027 jest zmniejszenie ubóstwa poprzez bezpłatne przekazywanie najbardziej potrzebującym artykułów spożywczych.

Pomoc żywnościowa kierowana jest do osób/rodzin, które spełniają kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 265% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 2056,40  PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1590,00 PLN dla osoby w rodzinie.

Na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dostępny jest zaktualizowany film informacyjny o Programie Operacyjnym Pomoc Żywnościowa 2021-2027. Przejdź na stronę Ministerstwa.

Informacje szczegółowe na temat Podprogramu 2023 (kontynuacja w 2024) dostępne są tutaj.

Realizacja Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2021-2027 – Podprogram 2023. będzie trwała do września 2024 Poniżej zostały przedstawione artykuły spożywcze w łącznej ilości ok 34 kg :

  • artykuły warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy)
  • artykuły skrobiowe (makaron jajeczny świderki, mąka pszenna, kasza jęczmienna, płatki owsiane, herbatniki maślane, kawa zbożowa rozpuszczalna)
  • artykuły mleczne (mleko UHT, ser  podpuszczkowy dojrzewający )
  • artykuły mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, szprot w oleju)
  • cukier (cukier biały)
  • tłuszcze – olej rzepakowy.
  • dania gotowe ( fasolka po bretońsku)

SKŁADANIE SKARG PRZEZ OSOBY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCE:

Każda osoba potrzebująca ma prawo złożenia skargi dotyczącej sposobu dystrybucji żywność do lokalnego Banku Żywności, następnie do Federacji Polskich Banków Żywności z siedzibą w Warszawie albo do Instytucji Zarządzającej – Ministra Rodziny i Polityki Społecznej.