Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje w wysokości 184,42 zł miesięcznie do 31.10.2019 r. oraz w wysokości 215,84 od 01.11.2019 r.
Brak kryterium dochodowego do zasiłku pielęgnacyjnego.
Wnioski w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego składane są w gminie według miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Jeżeli wnioskodawcą jest rodzic osoby niepełnoletniej wniosek składany jest według miejsca zamieszkania rodzica.
Przykład
Osoba niepełnosprawna o znacznym stopniu niepełnosprawności (pełnoletnia) mieszka w Gliwicach, ale zameldowana jest w miejscowości XYZ. Wniosek należy złożyć w Gliwicach.
Jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego, prawo to ustala się począwszy od miesiąca, w którym złożono wniosek o ustalenie niepełnosprawności lub stopnia niepełnosprawności.
Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje:
Zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje:
1.Składając wniosek należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – do wglądu pracownika organu.
Uwaga! Wniosek może być złożony przez osobę niebędącą wnioskodawcą, natomiast ewentualne braki formalne będą wyjaśniane z klientem, który jest stroną w postępowaniu.
2. Prawidłowo wypełniony wniosek.
3. Orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności (z wyjątkiem osób, które ukończyły 75 rok życia), wydanym przez inny organ niż Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.
4. Inne dokumenty, w tym oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku pielęgnacyjnego.
*wykaz wymaganych dokumentów jest katalogiem otwartym i ma charakter wyłącznie ogólnoinformacyjny.