Ośrodek Interwencji Kryzysowej rozpoczął swą działalność 1 lipca 2005 roku. Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej prowadzenie Ośrodka jest zadaniem powiatowym w zakresie pomocy społecznej. Ośrodek Interwencji Kryzysowej działa w strukturach Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.
Ośrodek jest czynny całą dobę we wszystkie dni w roku. Osoby potrzebujące pomocy są kierowane do placówki przez pracowników socjalnych OPS oraz pracowników Działu Profilaktyki i Pomocy Dziecku i Rodzinie w Gliwicach, służbę zdrowia, szkoły, policję, sąd, a także mogą zgłosić się samodzielnie.
Osoby te otrzymają pomoc w postaci wsparcia, porady, terapii i schronienia. Styl i forma pracy Ośrodka zależą od aktualnych potrzeb społeczności lokalnej stąd placówka udziela wielozakresowej i kompleksowej pomocy w różnego typu kryzysach i sytuacjach trudnych.
Przy OIK znajduje się Hostel, którego zadaniem jest udzielanie tymczasowego schronienia. Hostel zapewnia całodobowy pobyt. Przeznaczony jest przede wszystkim dla kobiet z dziećmi będącymi ofiarami przemocy lub znajdujących się w innej sytuacji kryzysowej czasowo uniemożliwiającej pobyt w środowisku rodzinnym.
Jeżeli na Twojej drodze życiowej pojawiło się coś, co zaburzyło dotychczasową harmonię…
To naturalna reakcja na sytuacje, które przekraczają Twoje siły, zasoby i możliwości. Kryzys zdarza się każdemu z nas, może być zarówno szansą rozwoju jak i zagrożeniem.
Pamiętaj – nie musisz pozostać z nim sam! Jesteśmy i chcemy pomóc Ci odzyskać poczucie bezpieczeństwa, wiarę we własne siły i możliwości.
Jeśli to co tu przeczytałaś/eś dotyczy kogoś z Twojego otoczenia – zachęć do skorzystania z pomocy Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gliwicach.
Kadra Ośrodka Interwencji Kryzysowej składa się z 8 specjalistów pracy z rodziną (psychologów i pedagogów) oraz 5 pracowników socjalnych.
Ośrodek Interwencji Kryzysowej również zapewnia swoim klientom, możliwość skorzystania z konsultacji:
Przywiązujemy niezwykle dużą wagę do dbałości o klienta, a także do zachowania wysokich standardów naszych usług. Dlatego wszyscy pracownicy doskonalą swój warsztat pracy poprzez udział w kursach i szkoleniach z zakresu przemocy, doradztwa telefonicznego, pomocy w sytuacjach traumy zbiorowej czy indywidualnej, pomocy ofiarom sekt itp.
Celem pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest doraźna (natychmiastowa), krótkoterminowa pomoc osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej – osobom doświadczającym przemocy – lub osobom znajdującym się w innej sytuacji kryzysowej, w celu zapobiegania powstawania lub pogłębiania się dysfunkcji tych osób, rodzin lub społeczności.
Podejmowane przez nas działania mają na celu pomoc osobom mającym trudności w egzekwowaniu swoich praw, zapewnienie im dostępu do najwłaściwszych form pomocy i leczenia, usamodzielnienie i powrót poszczególnych osób do rodzin i własnego środowiska.
Ośrodek w zależności od sytuacji i potrzeb może świadczyć pomoc:
Ośrodek Interwencji Kryzysowej organizuje również szkolenia informacyjne oraz warsztaty skierowane do m.in.: pedagogów, kuratorów, funkcjonariuszy policji, pracowników socjalnych.
Każda z form pomocy ma służyć: